Tworzymy oddziały PASTELA

Serce dla zwierząt

Odwiedź nas na


 


DOSKONAŁY PSI NOS - Wzbogacone środowisko czyli plac zabaw dla psa

Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwyczajne śmieciowisko. Porozrzucane to tu to tam różnorakie opakowania wypełnione kawałkami jedzenia. Gdzieniegdzie rolka po papierze toaletowym, książka, gazeta, stary karton z ukrytym w środku jajkiem na twardo. Bądźmy szczerzy, dla człowieka zapewne przy drugim rzucie oka to nadal jest śmieciowisko, jednak dla psa to prawdziwa przygoda.

Po co to ?

Na dobrze przygotowanym placu zabaw pies może zaspokajać swoje naturalne potrzeby przy okazji budując pewność siebie i uspokajając nagromadzone emocje. Jak to możliwe ? To proste. Poprzez umożliwienie psu zaspokajania naturalnych potrzeb takich jak węszenie, lizanie, gryzienie czy kopanie dajemy mu szansę uporać się ze stresem jaki nagromadził się w nim w skutek różnych bodźców, z którymi pies zetknął się w ciągu całego dnia. Zanim jednak przejdę dalej do opowiadania o placu zabaw i jego uspokajającym działaniu, chciałabym krótko naświetlić problem stresu u psów.

Co stresuje psa ?

Zastanawiałeś się kiedyś co tak naprawdę stresuje Twojego psa ? Pytanie wydawałoby się dość proste, no bo przecież wiadomo, że psa stresuje brak snu, głód, zimno, zagrożenie ze strony innych psów lub ludzi. To prawda, ale czy wiesz, że psa stresują też zbyt wysokie wymagania stawiane mu przez ludzi, samotność, hałas, brak rytuałów, brak możliwości zrelaksowania się a także zbyt dużo ruchu - zabawy z innymi psami czy aportowania piłeczki a nawet wylewne powitania gości? Aktywność fizyczna i ogólnie rozumiany ruch jest jednym z czynników z jakim pies spotyka się na co dzień a jaki niezmiernie pobudza go i stresuje. Dzieje się tak ponieważ pies to łowca, myśliwy. W instynktowny sposób reaguje pobudzeniem na ruch. Poziom adrenaliny podczas pogoni za zwierzyną na którą poluje , gonienia innego psa podczas zabawy czy też aportowania  piłki osiąga tak wysoki poziom, że konieczne jest jego późniejsze obniżenie. Tak jak w całym wszechświecie, tak i w psich emocjach najważniejsza jest równowaga. Jeżeli poziom pobudzenia i stresu u psa jest zbyt wysoki pomóż mu sobie z tym poradzić.

Co uspokaja psa?

Najlepszym sposobem na radzenie sobie ze stresem jest zaspokojenie potrzeb psa wynikających wprost z natury tj:

  • Kopanie
  • Gryzienie i rzucie
  • Lizanie
  • Węszenie

Kopanie

Ideałem by było, gdyby każdy pies miał swoją własną piaskownicę, stojącą w ogrodzie lub na balkonie. W takiej piaskownicy mógłby dowoli oddawać się kopaniu i nikt nie patrzyłby krzywo, że kolejny raz posadzona hortensja za sprawą psich łap nienaturalnie pochyla się na lewo. Piaskownica to nie lada gratka. W takiej piaskownicy od czasu do czasu dzielny i odważny pies mógłby przecież wykopać coś pysznego, albo ukryć swoje skarby.
(zdjęcie w piaskownicy)

Gryzienie i rzucie

W tym wypadku warto dać psu wędzone gryzaki lub surową kość (po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii), bo przecież każdy pies to wie, że o trudach tego świata najlepiej rozmyśla się siłując się z ogromną pyszną kością.

Lizanie

Świetnie sprawdzają się Kongi. Napełnione mazidełkiem (może to być pasztetowa, surowe mięso mielone, pasta tuńczykowa, serek topiony) są jak smoczek dla dziecka.

Psie motto: "wszystkie smutki idą precz gdy się liże dobrą rzecz?.

Węszenie

Dla psów najważniejszym  zmysłem jest węch. Psy posiadają 100-250 mln komórek węchowych podczas gdy my, ludzie zaledwie 5 do 10 mln. Jak ta różnica przejawia się w praktyce ? Ano tak, że gdy gotujemy rosół to rodzina czuje unoszącą się po domu woń pysznego rosołu a pies doskonale wie, jakie warzywa, jakie przyprawy i jakie mięso znajduje się w garnku. Węszenie dla psa jest jak dla człowieka czytanie niezwykle interesującej książki. Wciąga, ciekawi, męczy i uspokaja. Pamiętaj o tym na spacerach, gdy pies zatrzyma się by węszyć pozwól mu na to, poczekaj chwilę. Węszenie pozwala psu dowiedzieć się wszystkiego o otaczającym świecie, pozwala wytropić zdobycz i umacnia pewność siebie. Nie ma nic bardziej budującego niż wytężanie nosa by coś znaleźć zakończone sukcesem. Taką właśnie zabawę fundujemy psu wzbogacając otaczające go środowisko. Możemy to zrobić chowając w różnych miejscach w domu przeznaczone dla psa smakołyki i pozwalając mu ich szukać, ukrywając jedzenie pod gazetą lub organizując plac zabaw.