Tworzymy oddziały PASTELA

Serce dla zwierząt

Odwiedź nas na


 


Obedience to nic innego, jak posłuszeństwo

Rodzaj wyjątkowej relacji, jaka łączy psa z jego przewodnikiem. Obedience to także dyscyplina kynologiczna ? dziedzina posłuszeństwa sportowego. Istotą tej dyscypliny sportowej jest wykonywanie przez psa poleceń przewodnika. Jednak, inaczej jak w klasycznym PT (Pies Towarzysz), bardziej niż na sam fakt wykonania ćwiczeń zwraca się uwagę na sposób ich wykonania oraz kontakt, jaki w ciągu realizacji całego programu utrzymuje się między psem i jego przewodnikiem. Specyfika obedience wymaga stosowania pozytywnych metod szkoleniowych. W tym sporcie docenia się radość psa w czasie wykonywania poszczególnych elementów i precyzję przewodnika, który umiejętnie i w skupieniu powinien prowadzić czworonoga przez postawione przed parą zadania. Kwintesencją tego sportu jest nie tylko wykonywanie przez psa poleceń właściciela, ale przede wszystkim współpraca pary i porozumienie na linii pies-przewodnik. Ważna jest możliwość wzajemnego polegania na sobie w czasie pokonywania coraz to nowych trudności.

Obedience to wyjątkowo rozwojowa dyscyplina. Zawodnicy ze swoimi psami startują kolejno w czterech klasach: zero, jeden, dwa i trzy ? tzw. klasie międzynarodowej, która daje możliwość startów poza granicami naszego kraju. To właśnie klasa międzynarodowa jest wymarzonym celem większości startujących. To zawodnicy tej klasy będą mogli reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata. Warunkiem startu w klasie wyższej jest uzyskanie dwóch ocen doskonałych od dwóch różnych sędziów w klasie poprzedniej. Ocenę doskonałą otrzymuje para, która w osiemdziesięciu procentach zrealizuje przygotowany program. W skład ćwiczeń każdej z klas wchodzą podobne elementy, ale ułożone w coraz trudniejsze sekwencje, wymagające od pary człowiek-pies większej precyzji i lepszego porozumienia.

To właśnie możliwość zdobywania kolejnych klas oraz radość pracy psa i jego kontakt z przewodnikiem czyni z obedience dyscyplinę wyjątkową. Inną od powszechnie znanego w Polsce klasycznego posłuszeństwa.

Obedience to sport dla każdego

Dzięki urozmaiconym ćwiczeniom i różnym stopniom ich trudności każdy może wybrać z bogatego repertuaru elementy odpowiednie dla siebie i swojego psa. Charakter poszczególnych ćwiczeń nie wymaga szczególnych predyspozycji fizycznych ani psychicznych od psa. Wystarczy tylko dobra motywacja oraz odrobina chęci i czasu ze strony właściciela.

Starty w zawodach i realizacja programu wyższych klas wymaga od psa już większych predyspozycji do pracy z człowiekiem i umiejętności dłuższego skupienia. Są rasy, mające szczególne predyspozycje do tego typu zajęć. Na zawodach najczęściej można oglądać border collie, owczarki belgijskie, owczarki niemieckie, jednak pojawiają się także przedstawiciele innych ras i dobrze poprowadzone również doskonale sobie radzą.

Najniższym poziomem obedience jest klasa zero, obejmująca takie ćwiczenia, jak chodzenie przy nodze, przywołanie, pozostawanie, skok przez przeszkodę i zmiany pozycji przy nodze. W tej klasie każdy może spróbować swoich sił. Z niektórych mają szanse rozwinąć się prawdziwi sportowcy.