Tworzymy oddziały PASTELA

Serce dla zwierząt

Odwiedź nas na


 


Na 9 przeszkolonych psów w ramach akcji ?Daj mi szansę? w zabrzańskim schronisku Psitul mnie, 8 znalazło już swój dom i kochającą rodzinę. Nie dziwi, zatem fakt, że pracownicy schroniska, wolontariuszki rozkochane w psiakach oraz Ośrodek Szkolenia Psów Pastel zdecydowali się na kolejną edycję szkoleń. Tym razem do szkoły pójdzie 12 niesfornych znajd. 15 marca w schronisku Psitul mnie w Zabrzu ruszyła druga edycja akcji ?Daj mi szansę?. Cel ? nowy dom dla psiaków!!!

W tej edycji wolontariusze i trenerzy Pastela zdecydowali się przeszkolić 12 psów, to o 3 więcej niż za pierwszym razem.  - Większość z kursantów nigdy nie miała domu, młodość spędziła w schronisku, część była bita, poniżana, wyrzucana wielokrotnie z domów, często nad psami znęcano się psychicznie i fizycznie, widać także znamiona stosowania kar. Wiele z tych psiaków ma uraz do ludzi  wyjaśnia Alicja Duda, trenerka Szkoły Pastel. To właśnie oswojenie psów ze schroniska z człowiekiem, nauczenie ich współpracy i wzajemnego zaufania jest głównym celem akcji ?Daj mi szansę?. ? Nie chcemy uczyć psów sztuczek, nie na tym to polega. Te psy muszą nauczyć się współpracować, słuchać, a przede wszystkim muszą się nauczyć ogłady, opanowania i zaufania ? wyjaśnia Alicja Duda, trenerka Ośrodka Szkolenia Psów Pastel. ? Podczas szkoleń będziemy motywować psiaki do pracy. Nie ma miejsca na kary, krzyki czy klapsy, te psy już i tak wiele wycierpiały ? dodaje.

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego 12 wolontariuszek, które zgodziło się szkolić psiaki.- To są bardzo młode dziewczyny, większość z nich chodzi jeszcze do gimnazjum czy liceum, a mimo to gotowe są poświęcić swój czas na pracę z tymi psiakami. ? Mamy do nich zaufanie, te dziewczyny mają już na koncie nie jeden sukces w szkoleniu psów ze schroniska, wierzymy, że i tym razem dadzą z siebie wszystko ? dodaje Alicja Duda.

Zdaniem przedstawicieli schroniska Psitul mnie, cykliczność takich szkoleń, a także ich propagowanie, również w innych schroniskach i w innych psich szkołach może w przyszłości przyczynić się zarówno do wzrostu adopcji w schroniskach, jak i do zmian nastawienia ludzi do psów adoptowanych. Pierwsza edycja zrobiła swoje! W Psitul mnie coraz więcej psów znajduje dom, nie tylko tych szkolonych ? dodają.

- Takie szkolenia są potrzebne nie tylko tutaj w Zabrzu, ale także w innych schroniskach w całym kraju ? apeluje Alicja Duda. - Tą akcją oprócz szkolenia psów, chcemy także zachęcić inne szkoły dla psów oraz schroniska do podobnych inicjatywy. Szkolenie psa w schronisku nic nie kosztuje, a satysfakcja jest ogromna, widząc jak pies trafia do kochającej go rodziny ? mówi Alicja Duda.

Dżezi, Leon, Szrek, Brutus, Etan, Deki, Tosia, Punto, Metro, Rocky, Kali, Tobi, to kompletna lista obecności uczniów, którzy 15 marca stawili się w psiej szkole, rozpoczynając zmagania o dyplom ?Grzecznego psa?.  Żaden z nich nigdy nie był szkolony, a do ogłady i bycia grzecznym im jeszcze daleko. Niektóre z nich boją się kontaktu z ludźmi. - Zmienimy to, zobaczycie za 2 miesiące te psiaki będą nie do poznania, każdy będzie chciał je adoptować ? mówi z entuzjazmem Gosia Witkowska, jedna z wolontariuszek.

?Daj mi szansę?, to program szkolenia psów przygotowany i prowadzony przez Ośrodek Szkolenia Psów Pastel i wolontariuszy schroniska Psitul Mnie w Zabrzu. W ramach zajęć, psy szkolone są metodą pozytywnych wzmocnień, w której specjalizuje się Ośrodek Pastel. Metoda ta całkowicie eliminujemy system kar. Takie rozwiązanie nie naraża psiaki na niepotrzebny stres ? mówi Alicja Duda. Akcja ?Daj mi szansę?  to także akcja społeczno ? informacyjna w ramach, której odbywają się spotkania z młodzieżą i propagowany jest wolontariat w liceach i gimnazjach.